A vírus nem nemzeti, avagy párhuzamos koronaintézkedések itthon és otthon
Habár mind a szlovák Nemzeti Tanácsban, mind a magyar Országgyűlésben megcsappant a jelenlévő képviselők száma a kialakult helyzet miatt, a szlovák politikusokon mégis van maszk. Kormánypártoktól és ellenzéktől függetlenül. Sajnos ez is költői kérdés: vajon a magyarországi politikusok méltóságán csorbát fogna az, ha egészségügyi maszkban mondanák el azt a tisztelt ház előtt, amit szeretnének? Ezzel pedig nemcsak a mélyen tisztelt hölgyek és urak egészségét féltem, hanem azt a magyarországi társadalmat, ami előtt példát (nem) mutatnak, és ugyanúgy: kormánypártoktól és ellenzéktől függetlenül.
Az ókori görög örökség egyik nagy műve, Plutarkhosz Párhuzamos életrajzai képesek elkalauzolni minket egy egyszerűnek tűnő, mégis bonyolult halmazban: mi az értelme az összehasonlításnak? Az analógiát a szerző módszer szintűre emelte, s bár meredek lenne kimondani, hogy „az analógia művészete” innen származik, de nagyban befolyásolta az európai mentalitás arculatát, már ha lehet ilyesmiről egyáltalán beszélni. Az összehasonlításból különböző tanulságokat vonhatunk le, s ezek a tanulságok nyomásgyakorlás szempontjából is gyümölcsözőek lehetnek. Néhány kulcsfontosságú megközelítés útján kíséreljük meg összemérni, hogy Szlovákia és Magyarország hol tart jelenleg, mi újság az utcákon és mit olvashatunk egyik-másik hírorgánumból. Röviden, de velősen és Marquez után szabadon: milyen is a szeretet a korona idején?
1.) Maszkhasználat: Az immár leköszönt szlovák miniszterelnök, Peter Pellegrini március 14-én Horvátjárfalu (Jarovce) határátkelőhelyénél készült sajtótájékoztató idején viselt elsőízben sebészi maszkot a nyilvánosság előtt, ahol Denisa Saková ex-belügyminiszter is példáját követte. Pár nappal később a szlovák „koronainfón” a kormány előljáróin maradéktalanul ott volt egy-egy „rúško”, ahogyan itt mondják. A virtuális közösségi tereken elterjedt az az elképzelés, hogy a maszk egyedül annak való, aki fertőzött, és azt a célt szolgálja, hogy az egészséges egyéneket ne fertőzzék meg. Jómagam nem vagyok orvos – mint manapság egyébként mindenki, hiszen természetesen okosabbak vagyunk a másiknál –, de annyit el kell mondani, hogy ilyen vészhelyzet esetén, azért talán azt a minimális elővigyázatosságunkat és empátiánkat előrébb tolhatnánk a személyes, pitiáner kényelmünknél. És most társadalmi célú hirdetésünk következik: ha van maszkod, és kénytelen vagy elhagyni otthonodat, mindenképp vedd fel, mert fő a biztonság. Te sem tudhatod magadról éppen abban a pillanatban, hogy nem vagy fertőzött, amikor kilépsz az utcára. Ha nincs, és esetleg nincs is mivel eltakarnod az orrodat és a szádat, ajánlom figyelmedbe a pozsonyi Selye János Klub elnökének rövid instrukcióját arra, hogyan készítsd el a saját házirúškodat:
Visszatérve az eredeti témához: a február 29-i parlamenti választások győztese az Egyszerű Emberek nevű mozgalom lett, így annak vezetője, az eddigi szlovák ellenzék fenegyerekeként ismert Igor Matovič alakíthatott kormánykoalíciót még 3 párt (Család Vagyunk, Szabadság és Szolidaritás, Az Emberekért) segítségével a sajátján kívül. Az új miniszterelnök és miniszterei is a maszkhasználat terén követték elődjeik példáját, miután március 21-én beiktatták az új kormányt. Feltűnést váltott ki Robert Fico ex-kormányfő magatartása a parlament alakulásának napján, amikor maszk nélkül tette le a képviselői esküt. Ennek kapcsán érdemes megemlíteni, hogy a szlovákiai társadalomban a képviselők maszkviselete milyen fogadtatásban részesült. Azt kell mondjam, hogy meglehetősen pozitívan és példaértékűen. 1-2 nap leforgása alatt Szlovákia második legnagyobb városában, Kassán csak elvétve látni maszk nélküli embereket, mitöbb, kollektív nyomás is helyeződik a „bátor különcökre”. Egy apró példa erre: a városi tömegközlekedésen a buszsofőrök is számon kérik a maszkot az azt nem viselőkön. A „rúško” kötelező használata az állandó lakhelyen kívül mától (március 25.) lépett érvénybe, viszont úgy tűnik a szlovákiai társadalom, ha nem is maradéktalanul, de nagyjából regisztrálta a helyzet súlyosságát.
A Matovič-kormány első sajtótájékoztatója a megalakulásról. Forrás: TA3.
Magyarország. Úgy gondolom itt is érdemes lenne időbelileg megjelölni a dolgok menetét. Talán a legbeszédesebb a tegnapi nap a Parlamentben. A házszabálytól való eltérésről és a parlament felfüggesztéséről is szó fog esni, de az „apróságokat” figyeljük meg egy-egy képviselő felszólalásakor. Habár mind a szlovák Nemzeti Tanácsban, mind a magyar Országgyűlésben megcsappant a jelenlévő képviselők száma a kialakult helyzet miatt, a szlovák politikusokon mégis van maszk. Kormánypártoktól és ellenzéktől függetlenül. Sajnos ez is költői kérdés: vajon a magyarországi politikusok méltóságán csorbát fogna az, ha egészségügyi maszkban mondanák el azt a tisztelt ház előtt, amit szeretnének? Ezzel pedig nemcsak a mélyen tisztelt hölgyek és urak egészségét féltem, hanem azt a magyarországi társadalmat, ami előtt példát (nem) mutatnak, és ugyanúgy: kormánypártoktól és ellenzéktől függetlenül. Mindemellett a parlamenti kétharmaddal rendelkező, s ebből adódóan népszerű Fidesz-KDNP felelőssége még nagyobb. Tekintettel arra, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő popularitása továbbra is kimagasló Magyarországon, talán nem ördögtől való dolog lenne a Miniszterelnök úrnak nyilvánosság előtt maszkban megjelennie, ahogyan azt Peter Pellegrini tette, és ahogyan Igor Matovič teszi. Egy egyszerű gesztus, de tömegek követhetik.
2.) Koronaintézkedések: Bár Magyarországon március 4-én, Szlovákiában pedig március 6-án regisztrálták az első koronavírus-fertőzött eseteket, a két ország eltérő ütemben és eltérő sorrendben foganatosította a szigorú intézkedéseket. Hogy a legnagyobb mérföldköveket említsük meg:
a) Rendkívüli veszélyhelyzet bejelentése:
Szlovákia: 2020. március 15.
Magyarország: 2020. március 11.
b) Határok lezárása a személyforgalom előtt:
Szlovákia: 2020. március 13.
Magyarország: 2020. március 16.
c) Nemzetközi tömegközlekedés teljes szüneteltetése (vasút, busz):
Szlovákia: 2020. március 13.
Magyarország: Ausztrián keresztül továbbra is lehet utazni, részleges szüneteltetés lépett érvénybe 2020. március 12-én.