JUGYIK_rgb

„Ragyogjon a tudás, a művészet, és ünnepünk legyen az élet.” (Juhász Gyula)

A Diákhálózat nyitrai tagszervezete, a Juhász Gyula Ifjúsági Klub, mely nemcsak a nyitrai magyar egyetemistákat karolja fel, de a zoboralji magyarság megmaradásáért is küzd, így igyekszik hű maradni mottójához, melyként a fent idézett verssor szolgál a névadótól, Juhász Gyulától. Története 1964-ben kezdődött, amikor néhány fiatal egyetemista Pozsony város diákságától megihletve megalapította a JuGyIK-ot. Elmondásuk szerint nem volt ebben semmi különös, nem akartak nagyot alkotni, csak szerették és tisztelték egymást, jól akarták érezni magukat és készülni akartak hivatásukra. Nekik hála azonban Nyitrán fellendült a magyar kulturális élet, s lendületben van még ma is.

Az évek során a JuGyIK szárnyai alatt működött esztrádegyüttes, zenekar, irodalmi színpad, színjátszó együttes, szavalókör, bábcsoport, néptánccsoport, énekkar, foto- és szociológiai szakkör, Új Fórum néven pedig irodalmi önképzőkör is. A JuGyIK volt az első olyan felvidéki magyar szervezet, mely intézményi formában kezdett bele az Esterházy-emlék ápolásába, amint ezt a megváltozott társadalmi viszonyok lehetővé tették.

1999-ben felütötte fejét Nyitrán a NYEKK – a Nyitrai Egyetemisták Kínjátszó Köre. Néhány évig aktívan működött, kíváló eredményeket hozva a komáromi Jókai Napok amatőr színjátszófesztiválról (különdíjak, fődíjak, nívódíj stb). Egy alkalommal részt vettek a Pécsi Országos Egyetemi Színjátszó Fesztiválon is, ahol ezüst minősítésben részesültek és elnyertek egy rendezői díjat is. Megszűnése után még volt (és van is) alkalom, mikor néhány aktív egyetemista újra fellendíti improvizációs estekkel a NYEKK nevét, így megakadályozva annak feledésbe merülését.

Már a kezdetektől jelen volt a Fórum című irodalmi havilap is, melynek utódjai a Patkány, később pedig a Pogácsa nevet viselték. Utóbbi mai napig működik a Gímesi Művelődési és Gólyatábor lapjaként. Ha pedig már említésre került a Gólyatábor – az első tábort még gyalogtúrák formájában a JuGyIK-osok szervezték. Napjainkban ez már az összes felvidéki magyar jövendő és jelenlegi egyetemistát befogadó esemény. Maga a helyszín is különleges, hiszen 1984-ben e táborhely nevét vette fel az akkori JuGyIK-osokból megalakuló zenekar – a Ghymes.

Rendszeres programjai közé tartoztak a klubnak az író-olvasó találkozók, különböző témájú előadások, beszélgetések, színházlátogatások, honismereti kirándulások, sportnapok, magyar bálok, valamint a Zobor túrával egybekötött március 15-i megemlékezés. Több ezek közül még ma is fellelhető a kínálatban, de most már elmaradhatatlanok a magyarbulik, a karaoke estek, vagy a kocsmatúrák is. Két nagyobb eseménye a JuGyIK-nak a Tavaszi és az Őszi Ifjúsági Napok, mely egyhetes változatos programsorozatot kínál a fiatalok számára. Az Őszi Ifjúsági Napok keretén belül kerül évente megrendezésre a Diákbál is, mely változó tematikával várja a bálozni vágyó fiatalságot.

A Nyitra környéki magyar alapiskolás diákoknak évente megrendezésre kerül a Zoboralji Mikulásnap című projekt, mely során kézműves foglalkozásokkal, csapatjátékokkal szórakoztatják a JuGyIK-os lányok („jugyikos szűzlányok”) a gyerekeket, majd az ebéd után egy bátor JuGyIK-os fiú mikulásnak öltözve csomagokkal lepi meg az iskolásokat.

Nem titkolt a klub közös célja: olyan magyar egyének kerüljenek ki tőlük a társadalomba, akiknek fontos a saját identitásuk, és továbbviszik a magyar kultúrát Szlovákia különböző szegleteibe.

VárosNyitra
RövidítésJUGYIK
Alapítás éve 1964